Reklama natywna: co to jest i jak ją wykorzystać

Reklama natywna to obecnie jedna z najskuteczniejszych form reklamowych w sieci. Jest subtelna, dopasowana do treści strony, a co najważniejsze – buduje zaufanie i większą świadomość marki. W tej publikacji przybliżymy Wam, czym jest reklama natywna, jakie formy przybiera oraz jak można z niej skutecznie korzystać w celu promocji swojej marki lub produktu.

 1. Reklama natywna – czym jest?

Reklama natywna polega na dopasowaniu treści reklamy do wyglądu i kontekstu strony. Dzięki temu jest ona nierozróżnialna od pozostałych treści na witrynie, zazwyczaj jest oznaczona small label. Formy reklamy natywnej to np. artykuły sponsorowane, filmy promocyjne, advertoriale, quizy. Budowanie marki poprzez reklamę natywną polega na prezentowaniu marki w sposób naturalny i pozytywny. Reklama natywna zwiększa zaufanie klienta do danego produktu i marki, zwiększa świadomość marki oraz sprzyja konwersjom.

 1. Przykłady – jak wykorzystać reklamę natywną?

Reklama natywna daje wiele możliwości i różne sposoby jej wykorzystania. Przykłady to np:

 • Artykuły sponsorowane – polegają na opublikowaniu treści wyłącznie sponsorowanej przez markę w ramach istniejącego już serwisu informacyjnego.

 • Wideo marketing – reklamy wideo to coraz chętniej wykorzystywana forma reklamy natywnej. Dzięki nagraniom, filmy rekalmowe pozwalają na zbudowanie większego zaangażowania klientów niż zwykłe zdjęcia.

 • Advertoriale – polegają na napisaniu przez specjalistę tekstu reklamowego w sposób, dzięki któremu wydaje się być naturalną częścią strony. Teksty opisywają zalety danego produktu i zachęcają do jego zakupu.

 • Quizy – nowa forma reklamy natywnej, coraz chętniej wykorzystywana przez marki. Pozwalają na zaprezentowanie produktów lub usług w sposób ciekawy i atrakcyjny dla klienta.

 1. Zalety wykorzystania reklamy natywnej

Reklama natywna to doskonałe narzędzie do zbudowania marek i promocji produktów. Oto kilka zalet, które przemawiają za wykorzystaniem tej formy reklamy:

 • Buduje zaufanie klientów do marki.
 • Sprzyja konwersjom i zwiększa liczbę odwiedzających stronę internetową.
 • Wzbudza większą uwagę niż tradycyjne reklamy display.
 • Jest subtelna i dopasowana do formy strony, dzięki czemu nie wzbudza ona antypatii klienta.
 1. Jak skutecznie wykorzystać reklamę natywną?

Wykorzystanie reklamy natywnej wymaga przemyślanej strategii oraz wiele czasu na planowanie działań. Podstawowymi elementami do skutecznego wykorzystania reklamy natywnej są:

 • Poznanie grupy docelowej.
 • Stworzenie kampanii reklamowej dopasowanej do konkretnych cech danej grupy docelowej.
 • Optymalizacja kampanii – podczas trwania akcji warto monitorować jej przebieg w czasie i wprowadzać odpowiednie zmiany, żeby była jeszcze skuteczniejsza.
 • Pomiar skuteczności – warto systematycznie zbierać i analizować wyniki. Dzięki nim możemy wprowadzać niezbędne korekty w działaniach.
 1. Podsumowanie

Reklama natywna to jedna z najskuteczniejszych form reklamowych obecnych w sieci. Jej główną zaletą jest subtelna, dopasowana do treści strony forma oraz budowanie zaufania klienta do marki i produktu. Ważne jest, aby wykorzystując reklamę natywną, dokładnie poznać grupę docelową, stworzyć kampanię, właściwie ją optymalizować i na bieżąco mierzyć jej skuteczność. Dzięki temu możliwe będzie cieszenie się wynikami lepszymi niż przy tradycyjnej formie reklamy display.

Author: teraonline.info.pl