Wybieramy właściwy alkomat

Towarzyskim spotkaniom w gronie znajomych często wtóruje alkohol. Chcąc zachować pewność, że powrót autem z takiej zabawy nie będzie wiązał się z niepotrzebnym ryzykiem, warto wyposażyć się w dobre urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie. Oto krótki poradnik, który pomoże ci zakupić właściwy alkomat.

Należy zawsze pamiętać o tym, że prowadzenie auta pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialnym zachowaniem. Tego rodzaju działania kwalifikują się jako czyn zabroniony, to jest wykroczenie lub przestępstwo. Interpretacja będzie zależała od ilości alkoholu w organizmie osoby odpowiedzialnej. Prowadząc pojazd po spożyciu alkoholu narażasz innych uczestników ruchu drogowego oraz resztę pasażerów na śmierć bądź ciężkie obrażenia. Właśnie dlatego powinieneś nabyć alkomat, który pozwoli ci zachować rozwagę.

Niewymagające urządzenia
Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego alkomatu zastanów się dokładnie, jak często będziesz z niego korzystać oraz czy zostanie on przeznaczony do badań większej grupy ludzi. Jest to bardzo istotne, ponieważ owszem możesz kupić tani alkomat za 130 złotych, jednak dokładniejsze urządzenia kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Cena zależy więc od precyzji pomiar i częstotliwości użytkowania. Jeśli zamierzasz wykorzystywać alkomat sporadycznie, nie warto przepłacać i lepiej zakupić proste w obsłudze i tańsze urządzenie. Za stosunkowo niską cenę możesz nabyć alkomat o dokładności pomiaru 0,1‰ i cyfrowym wyświetlaczu.

Częste użytkowanie
W sytuacji, gdy sprzęt pomiarowy ma być zastosowany na większej grupie ludzi w stosunkowo krótkich odstępach czasu warto zainwestować w urządzenie lepszej jakości. Nie chcesz przecież co kilka miesięcy wymieniać sprzętu. Godnym polecenia jest alkomatowi AL-6000 Professional, który świetnie sprawdza się w częstym kontrolowaniu trzeźwości dużej grupy osób. Już w ciągu 60 sekund mierzy on poziom zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu u 10 osób.

Wydajne użytkowanie
Jeśli chcesz, żeby twój alkomat był stale sprawny i jak najdłużej zachowa wysoką precyzję pomiaru, powinieneś systematycznie pooddawać go kalibracji. Najlepszym wyjściem jest robienie tego nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Dobrą wiadomością jest to, że w trakcie gwarancji takie zabiegi są zazwyczaj darmowe. Po jej upływie koszt takiej usługi nie jest specjalnie wysoki i kształtuje się na poziomie 70 złotych. Warto też nie eksploatować zbytnio alkomatu nadmierną ilością pomiarów w bardzo krótkim czasie.

Kategorie: Alkomaty,