Działanie alkomatów

Na towarzyskich imprezach zdarza nam się wypić więcej alkoholu i nie ma w tym nic złego, o ile nie planujemy prowadzić auta pod wpływem. Niestety wciąż jest to główna przyczyna wypadków. Odpowiedzialna jazda jest warunkiem zachowania bezpieczeństwa na drogach, dlatego po wczorajszej libacji warto zbadać się alkomatem przed podjęciem decyzji o wyruszeniu w trasę.

Każdy z nas powinien wiedzieć, że stężenie alkoholu w organizmie jest bardzo dynamiczne i szybko zmienia się w czasie. Bardzo często jeden pomiar alkoholu nie wystarczy i należy wykonać następne czynności kontrolne, czasem trzy lub cztery. To podpowiada nam, że najważniejszym kryterium przy wyborze alkomatu powinna być jego wytrzymałość i jak najdłuższa precyzja pomiaru.

Opcja jednorazowa
Na rynku dostępne są tanie i łatwe w obsłudze alkomaty jednorazowe. Działają one na bazie związków chemicznych, które zmieniają barwę w wyniku reakcji chemicznej, zachodzącej z alkoholem. Jeśli zatem w naszym wydechu znajduje się alkohol substancja umieszczona w takim alkomacie zmieni barwę. Tak uzyskany odcień porównujemy z nadrukowanym wzornikiem, otrzymując bardzo ogólną informację o stanie naszej trzeźwości. Skala jest dość ograniczona i ciężko nazwać taki pomiar precyzyjnym, ale w sytuacji gdy nie mamy pod ręką innego urządzenia jest to dobra opcja awaryjna – w końcu zmiana koloru mówi wprost, że nie siadamy za kółkiem.

Kalibrowanie
Wszystkie alkomaty można opisać jako urządzenia mierzące parametry chemiczne, czyli zawartość jednej substancji w drugiej. Tutaj chodzi o zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Regularne korzystanie ze sprzętu sprawia, że czujnik, w którego wnętrzu zachodzą reakcje chemiczne, zużywa się. Taki wyeksploatowany czujnik będzie emitował nieco zmieniony sygnał elektryczny niż zupełnie nowy, pełnowymiarowy sensor. Wpływa to na zwiększanie się skali błędu pomiaru, co w efekcie prowadzi do rozkalibrowania. Po prostu w pewnym momencie alkomat nie będzie właściwie interpretował sygnału czujnika. Wówczas trzeba go ponownie skalibrować. Polega to na zaprogramowaniu urządzenia w ten sposób, aby ponownie prawidłowo interpretował sygnał czujnika. Tego rodzaju programowanie jest wykonywane za pomocą precyzyjnych wzorców etanolowych. Oczywiście sam tego nie zrobisz, dlatego alkomat oddaje się na gwarancję, gdzie zrobią to bezpłatnie. Po upływie gwarancji usługa taka kosztuje do 70 złotych.

Kategorie: Alkomaty,