Alkomaty samochodowe

Niekiedy wystarczy lampka szampana lub szklaneczka piwa, żeby szybko utracić prawo jazdy. Wydawałoby się, że jedna lampka to nie dużo, jednak już taka ilość wpływa na naszą koncentrację i zdolność do prowadzenia pojazdu. Zupełnie nic nie usprawiedliwia osób, które wsiadają za kółko po spożyciu alkoholu. Często jednak wiąże się to z faktem, że zwyczajnie wydaje nam się, że jesteśmy trzeźwi. Na szczęście istnieją urządzenia, które pomagają nam kontrolować swój stan trzeźwości. Oto krótki poradnik mówiący o dostępnych alkomatach.

Nie każdy z nas jest świadomy, że większe ilości spożytego alkoholu mogą utrzymywać się w organizmie nawet ponad dobę. Na drugi dzień czujemy się lepiej, jednak nasza zdolność do prowadzenia auta jest znikoma. Takie jeżdżenie we wczorajszym stanie może być tragiczne w skutkach zarówno dla nas, jak i innych użytkowników ruchu drogowego. Żeby trzymać rękę na pulsie warto wyposażyć się w alkomat.

Do auta
Najtańszą i najłatwiejszą w obsłudze opcją są alkomaty półprzewodnikowe. Tu trzeba być szczególnie ostrożnym, ponieważ można trafić na tandetne, niemiarodajne podróbki. Precyzyjność pomiaru będzie zależała od wrażliwości sensorów na alkohol oraz i inne substancje, które mogą zakłócać właściwy odczyt. Tego rodzaju alkomaty są najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy poszukują urządzenia wyłącznie na własny użytek. Proponujemy chwalony przez użytkowników model DA5000 Professional lub koreański Sentech AL 6000. Jeśli chciałbyś kontrolować trzeźwość również innych osób powinieneś zdecydować się na bardziej precyzyjne i wrażliwe na alkohol alkomaty elektrochemiczne. Modele tego rodzaju są droższe, jednak reagują tylko i wyłącznie na molekuły alkoholu, pozostając obojętnym na działanie innych substancji. W przypadku tych urządzeń wyniki pomiarów odznaczają się minimalnym błędem.

Właściwe dokonywanie pomiaru
Zanim przystąpisz do kontroli pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej procedury. Po spożyciu alkoholu musisz odczekać przynajmniej 20 minut, ponieważ tez bezpośrednio zaraz po wypiciu będzie obarczony wysokim błędem. Co więcej takie natychmiastowe badanie może uszkodzić sprzęt. Ważne jest też, aby przed pomiarem powstrzymać się od palenia papierosów, ponieważ wynik może być niezgodny z rzeczywistą zawartością alkoholu w wydychanym przez ciebie powietrzu. Oczywiście będzie to dotyczyć alkomatów półprzewodnikowych. Kiedy zachowasz omówione środki ostrożności możesz nabrać w płuca dużą ilość tlenu i równomiernie wydmuchać ją w ustnik. Rób to powoli, tak by wszystko trwało kilka sekund.

Kategorie: Alkomaty,