Idealny alkomat

Zakup odpowiedniego alkomatu powinien być przemyślany, tak żeby urządzenie było dostosowane do twoich potrzeb. Zastanów się najpierw, w jakim w ogóle celu kupujesz urządzenie i jak często masz zamiar z niego korzystać. Mając na uwadze te podstawowe kryteria możemy zabrać się za wybór właściwego dla ciebie alkomatu.

Jazda pod wpływem to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, które stanowi niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego. Oczywiście w samym spożyciu kilku lampek wina więcej na przyjęciu u przyjaciela nie jest niczym nagannym, ważne jest jednak to, aby na drugi dzień rozsądnie ocenić swoją zdolność motoryczną i skontrolować ilość alkoholu w organizmie, aby dowiedzieć się czy możemy wsiąść za kółko.

Odpowiedni wybór
Wszystko zależy od celu jakiemu urządzenie ma służyć. Jeśli będzie używane sporadycznie, od czasu do czasu przez bardzo małą grupę ludzi, najlepiej postawić na sprzęt półprzewodnikowy, który choć nie jest bardzo dokładny, to tani. Wyniki uzyskane tego rodzaju alkomatem są jak najbardziej wystarczające do doraźnej kontroli indywidualnej. Jeśli jednak sprzęt będzie wykorzystywany bardzo często przez zróżnicowaną grupę ludzi, będzie trzeba zainwestować w alkomat lepszej jakości, który nie ulegnie szybko rozkalibrowaniu. W tej roli świetnie sprawdzają się alkomaty elektrochemiczne. Są one o wiele bardziej precyzyjne, jednak dużo droższe – ich cena może sięgać nawet tysiąca złotych. Należy tu jednak zaznaczyć, że są trwalsze i przez to tańsze w eksploatacji, tak więc w dłuższej perspektywie czasu są lepszą inwestycją.

Parametry techniczne
Przeglądając potencjalnych kandydatów na urządzenie pomiarowe, szybko zauważysz, że wszystkie one są do siebie podobne. Różnica nie jest więc widoczna gołym okiem a w parametrach technicznych. Ważne jest więc, aby zwracać uwagę na jakość, żywotność sensora oraz dokładność pomiaru. Postaw na sprawdzone marki, to cię ochroni przed kupnem tandetnej podróbki, która szybko będzie do wyrzucenia. Specjaliści podkreślają, że najlepsze są te urządzenia pomiarowe z dokładnością do części setnych. Patrz dokładnie na rodzaj sensora – półprzewodnikowy jest tańszy ale jednocześnie bardziej podatny na działanie innych substancji takich jak napoje, pokarmy i papierosy. Decydując się na tego rodzaju urządzenie warto użytkować je rozsądnie i np. stosować baterie dobrej jakości. Elektrochemiczne sensory reagują tylko na alkohol a pozostałe substancje nie mają żadnego wpływu na wynik pomiaru.

Kategorie: Alkomaty,