Zakup właściwego alkomatu

Pewność, że jest się w stanie bezpiecznie prowadzić pojazd jest niezmiernie istotna. Odpowiedzialność na drodze to najważniejszy czynnik niwelujący ewentualne ryzyko. Każdemu z nas zdarza się uczestniczyć w przyjacielskich spotkaniach, gdzie w atmosferze beztroski pozwalamy sobie wypić więcej lampek wina. Ważne jest, aby kolejnego dnia ocenić swoje możliwości. Zamiast polegać na kompletnie niewiarygodnych aplikacjach, lepiej nabyć profesjonalny alkomat. Podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie sprzętu pomiarowego.

Rynek nasycony jest rozmaitymi urządzeniami tego typu, co niestety wiąże się z tym, że łatwo trafić na tanie i tandetne podróbki. Ich wiarygodność jest taka sama jak programów online i mogą one pokazać tylko przybliżoną ilość promili. W przypadku alkomatów sprawa jest prosta – im wyższa cena tym lepsza jakość. Jeśli więc zamierzasz często eksploatować alkomat warto zainwestować w dobry sprzęt sprawdzonej marki. Najlepszym wyjściem jest kontakt z profesjonalnym serwisem, który dobierze alkomat biorąc pod uwagę twoje potrzeby i zasobność portfela.

Typy urządzeń
Najistotniejszym elementem alkomatu jest sensor, który odpowiada za dokonywanie pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Zależnie od wykorzystanego sensora alkomaty dzieli się na półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Pierwsze są najbardziej popularne, ponieważ wiążą się z niską ceną. Oczywiście przez to są mniej dokładne i podatne na błędy, dlatego przy nadmiernej eksploatacji bardzo łatwo o przekłamanie pomiaru. Drugi rodzaj alkomatów jest zdecydowanie bardziej dokładny i wrażliwsze na alkohol. Ten sensor można często spotkać w alkomatach policyjnych. Warto dodać również, że w przeciwieństwie do urządzeń półprzewodnikowych alkomaty te nie są podatne na działanie innych substancji, tak więc wyniki pomiaru są bardziej precyzyjne.

Przeznaczenie
Przed zakupem alkomatu powinieneś odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie – czy urządzenie będzie wykorzystywane w celach prywatnych, czy też ma służyć do sprawdzania trzeźwości większej grupy ludzi, np. twoich pracowników? Wiąże się to również z częstotliwością użytkowania. Jeśli alkomat będzie używany sporadycznie alkomat półprzewodnikowy w cenie do 250 złotych będzie jak najbardziej wystarczający. W sytuacji jednak, gdy alkomat będzie często badał poziom trzeźwości całej załogi w twojej firmie, będziesz musiał wydać więcej. Półprzewodnikowy alkomat nie sprawdzi się w roli efektywnego kontrola, dlatego lepiej wyposażyć się w elektrochemiczny.

Kategorie: Alkomaty,